Skąd się wzięły nazwy modeli Lexusa?

13września2017

Źródło/Foto: Mat. prasowe

Skąd się wzięły nazwy modeli Lexusa? Fot. Lexus
Reklama

Od początku swego istnienia Lexus nadaje produkowanym przez siebie modelom dwuliterowe nazwy, na przykład LS, NX lub CT. Przy mnogości modeli można się w tym pogubić, ale poszczególne litery mają swoje znaczenie.

 

Oznaczenie danego modelu Lexusa układane jest według stałego wzoru. Na początku nazwy znajduje się układ dwóch liter, następnie oznacznik w postaci trzech cyfr. W niektórych przypadkach na końcu ciągu znajduje się dodatkowa litera.

 

Fot. Lexus

 

Reklama

Pierwsza litera związana jest z klasą samochodu. I tak - L (Luxury) to największe, flagowe auta klasy najwyższej - modele LS i LX. Oznaczenie G to klasa średnia wyższa - modele GS i GX. Litera C oznacza kompakty (model CT), natomiast S samochody sportowe (model SC).

 

Rodzaj nadwozia jednoznacznie określa druga litera symbolu: S to sedan (limuzyna), X – crossover (SUV), a C – coupe. T w hatchbacku CT pochodzi od słowa Tourer. W przypadku popularnych crossoverów wykorzystano luźne skojarzenia słów: NX – Nimble (zwinny), RX – Radiant/Recreational (promienny/rekreacyjny), UX – Urban (miejski). Od tych reguł są odstępstwa. Kompaktowy sedan z tylnym napędem to IS, zaś kompaktowy sedan z hybrydową jednostką napędzającą przednie koła dostał oznaczenie HS.

Reklama

Polecane wideo

 

Fot. Lexus

 

Liczba w oznaczeniu modelu to w przypadku wersji z silnikiem wolnossącym pojemność skokowa w litrach pomnożona przez 100. Dla hybryd liczba ta odpowiada pomnożonej przez 100 pojemności skokowej silnika wolnossącego o mocy porównywalnej z mocą zastosowanej jednostki napędowej. Dodatkowa litera h po liczbie oznacza napęd hybrydowy, t – turbodoładowanie, c – wersję ze składanym dachem (convertible). Litera L w przypadku modelu LX 600h L oznacza wersję o przedłużonym nadwoziu.

 

Oznaczenie F Sport wyróżnia odmianę standardowego modelu poddaną fabrycznemu tuningowi, obejmującemu aerodynamiczne poprawki nadwozia, sportowe fotele, kierownicę itp. Litera F po oznaczeniu modelu oznacza wersję wyczynową – IS F, RC F, GS F – z pięciolitrowym silnikiem V8 o mocy od 423 do 477 KM, sportowym zawieszeniem, wzmocnionymi hamulcami itd., a także aerodynamicznymi modyfikacjami nadwozia.

Reklama

Polecamy również

Komentarze

Dodaj komentarz