10 przykazań oszczędnego kierowcy według Toyoty

02maja2017

Źródło/Foto: Mat. prasowe

10 przykazań oszczędnego kierowcy według Toyoty Fot. Toyota
Reklama

1. Nie ciśnij zbyt mocno pedału gazu. Przyspieszaj delikatnie, staraj się utrzymywać stałą prędkość, obserwując zachowanie innych kierowców. Pamiętaj, że jazda z optymalną prędkością pozwoli Ci zaoszczędzić znaczne ilości paliwa w stosunku do zużycia przy maksymalnej prędkości Twojego auta. Staraj się hamować łagodnie, szczególnie jeśli Twój samochód ma system odzyskiwania energii z hamowania.

2. Regularnie wymieniaj olej. Zazwyczaj zmiana oleju jest potrzebna po 16 000 km lub co 12 miesięcy. Rozważ także systematyczne czyszczenie silnika. Jeśli jeździsz dieslem, pamiętaj o czyszczeniu lub wymianie filtra cząstek stałych.

3. Zapchany filtr powietrza zmniejsza dopływ tlenu do silnika, zwiększając zużycie paliwa, dlatego nie zapomnij o jego wymienianiu.

4. Dbaj o hamulce – zaniedbane mogą stawiać niepotrzebny opór podczas jazdy. Sprawdzaj sprawność układu hamulcowego co 8 000 km, a płyn hamulcowy wymieniaj co 48 000 km.

5. Pożegnaj się z oponami zimowymi. Dostosowanie opon do pory roku ma znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa, ale także dla zużycia paliwa. Właściwe opony pozwalają uzyskać optymalne opory toczenia i lepszą przyczepność.

 

Reklama

Fot. Toyota
Reklama

Polecane wideo

 

6. Mniejsze koła powodują mniejsze opory podczas jazdy, dlatego wybór większych obręczy nie służy oszczędności. Wybierz koła rekomendowane przez producenta do Twojego modelu.

7. Sprawdzaj ciśnienie w oponach. Obowiązkowy w nowych samochodach system monitorowania ciśnienia w oponach poinformuje Cię, że koła trzeba dopompować – nie zlekceważ tej kontrolki na desce rozdzielczej. Jeśli w Twoim samochodzie nie ma takiego urządzenia, regularnie sprawdzaj, czy opony są prawidłowo napompowane.

8. Napompuj koła azotem. Azot podlega mniejszym wahaniom ciśnienia pod wpływem temperatury, a jeśli opona się rozszczelni, będzie wolniej uciekał niż powietrze. Koszt napełnienia opon azotem oraz ich późniejszego dopompowywania to zaledwie kilkadziesiąt złotych rocznie.

9. Ogranicz masę samochodu i opory powietrza. W przypadku samochodu sprawdza się zasada minimalizmu – nie woź w samochodzie niepotrzebnych rzeczy, które go obciążają, i demontuj od razu bagażnik dachowy, kiedy przestaje być potrzebny. Projektanci samochodów poświęcają wiele uwagi opracowaniu jak najbardziej aerodynamicznego nadwozia – szkoda marnować ich wysiłek.

10. Wybierz oszczędny samochód o niskiej emisji. Zwracaj także uwagę na skład spalin – silniki Diesla emitują znacznie więcej toksycznych substancji, takich jak cząstki stałe i tlenki azotu niż auta benzynowe i nieporównanie więcej niż hybrydy. Na rynku jest już kilkadziesiąt modeli hybrydowych z niemal wszystkich segmentów w bardzo różnych cenach. Ikona hybryd, Toyota Prius, zużywa tylko 3,3 l/100 paliwa i emituje 76 g/km, znacznie poniżej europejskiej normy 95 g/km, zaplanowanej na 2021 rok. Czy to ma znaczenie? Oczywiście! Na świecie jeździ już ponad 10 milionów hybryd, które przez 20 lat obecności na rynku pozwoliły zaoszczędzić 29 miliardów litrów benzyny i zapobiec emisji 77 milionów ton CO2.

Reklama

Komentarze

Dodaj komentarz