Holenderski sposób otwierania drzwi - warto stosować!

28kwietnia2017

Źródło/Foto: Mat. prasowe

Holenderski sposób otwierania drzwi - warto stosować! Fot. Renault
Reklama

Gdy tylko z ulic zniknął śnieg i temperatura wzrosła znacznie powyżej zera, na ulice powrócili rowerzyści. To oznacza, że kierowcy samochodów muszą przypomnieć sobie, że rowerzysta jest równoprawnym uczestnikiem ruchu i zachować szczególną ostrożność nie tylko podczas jazdy, ale także podczas wysiadania z samochodu.

 

Reklama

Metoda holenderska polega na otwieraniu drzwi samochodu ręką bardziej oddaloną od drzwi, czyli w przypadku kierowcy będzie to prawa ręka, w przypadku pasażera lewa. Postępując w ten sposób kierowca jest zmuszony do obrócenia ciała w kierunku drzwi, to daje mu możliwość spojrzenia przez ramię i sprawdzenia, czy nie nadjeżdża rowerzysta. Ta metoda minimalizuje ryzyko uderzenia rowerzysty, zepchnięcia go z roweru czy w skrajnym przypadku zepchnięcia na ulicę pod jadący pojazd. Dlatego w Holandii wprowadzono ją jako element edukacji nt. bezpieczeństwa ruchu drogowego w szkołach oraz egzaminu na prawo jazdy.

Reklama

Polecane wideo

 

W zeszłym roku na polskich drogach doszło do 2549 wypadków spowodowanych przez innych użytkowników drogi, w których poszkodowany został rowerzysta. Zginęły w nich 102 osoby a prawie 2,5 tysiąca zostało rannych. Do większości wypadków z udziałem rowerzystów dochodzi na obszarze zabudowanym.

Reklama

Polecamy również

Komentarze

Dodaj komentarz